Teatr imienia Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem powstał 24 lutego 1985 roku. To „Teatr – schronisko” dla wszystkich ludzi odczuwających wciąż żywą potrzebę obcowania ze sztuką. To, co wyróżnia Teatr Witkacego, a dla jego twórców jest najważniejsze - to bliski kontakt, spotkanie aktora z widzem – publiczność traktowana jest jak mile oczekiwani i serdecznie witani Goście, a każde przedstawienie to próba nawiązania rozmowy - dialogu z widzami.


Na Gości - jak to w schronisku - czeka zawsze gorąca herbata i uśmiech. Zresztą gros widzów schodzi prosto z gór- to chyba jedyny w Polsce Teatr, w którym królują swetry, polary i ubłocone górskie buty. Teatr powstały nie mocą ustawy powołującej instytucję a entuzjazmem młodych ludzi i pragnieniem stworzenia własnego teatru. Traktowany jest jako teatr o oryginalnej specyfice, charakteryzujący się odrębnym stylem inscenizacji i „klimatem miejsca: przedstawienia mają swoistą poetykę. Teatr powstał w miejscu bogatym w tradycję kulturalną, z której nieustannie czerpie w swym repertuarze. Poza spektaklami o uniwersalnej tematyce na dwóch scenach- Dużej -Scenie Witkacego i Małej- Scenie Atanazego Bazakbala prezentowane są rozmaite recitale, koncerty, działa również Galeria Teatru.

W funkcjonowaniu teatru bardzo ważny jest Zespół - wspólne decyzje artystyczne, współdziałanie na próbach, partnerstwo na scenie.
W 2013 roku zakończył się remont siedziby Teatru dzięki funduszom europejskim; dzięki temu Zakopane dysponuje jedną z najnowocześniejszych scen teatralnych w Polsce.
Teatr cieszy się nieustającym zainteresowaniem publiczności - nie tylko z Polski, ale i zza granicy przybywają widzowie, których przyciąga magia zakopiańskiego Teatru.
Życie tej sceny poddane jest własnemu rytmowi wyznaczonemu przez daty rozpoczęcia letniego i zimowego sezonu, wyjazdy krajowe czy zagraniczne, huczne premiery.
Teatr Witkacego brał udział w wielu prestiżowych festiwalach i przeglądach teatralnych, które przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia.
I ma nadzieję zadziwiać swoich widzów nadal!
Życzymy cudownych snów na jawie z Zakopiańskim Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zapraszamy serdecznie!

ul. Chramcówki 15
34-500 Zakopane
tel.(048) 18 20 68 297,18 20 00 660
KASA TEATRU: 600 00 15 14
e-mail: teatr@witkacy.pl , sekretariat@witkacy.pl
www.witkacy. pl